Stres i depresja
Sposoby na stres
Nikt z nas nie chce zapaść na choroby serca, ani mieć wrzody na żołądku – które są najpopularniejszymi schorzeniami wynikającymi ze stresu. Nie jest to jednak takie proste w świecie na tzw. szybkich obrotach, gdzie każdego dnia jesteśmy narażeni na wiele stresorów; czyli czynników powodujących u nas stres.

Wszystko zależy od naszej zaradności. Jak pokazują badania naukowe i opinie specjalistów, od tego czy stres wpłynie pozytywnie lub negatywnie na nasze życie zależy jak my sami radzimy sobie ze stresem. Brzmi dość dziwnie. Po pierwsze czy stres może być dobry dla naszego zdrowia? Jak zwykle naukowcy udowadniają, że tak! Jeśli jest to lekki stres motywacyjny, którego wiele osób z nas doświadczyła np. na studiach przed egzaminem lub podczas chęci zabłyśnięcia przed wystąpieniem publicznym czy też kandydując na wymarzone stanowisko pracy – to tak. Po drugie naukowcy tłumaczą, że nasza zaradność w podejściu do sytuacji stresowych – o ile nie sprawi, że stres zniknie, o tyle może pomóc minimalizować jego wielkość i skutki. Niektórzy w stresowych sytuacjach robią kilka głębokich wdechów i wydechów lub piją szklankę wody. Proste – a pomaga uspokoić się!

Dla jednych sposobem na odstresowanie jest ruch w różnej postaci: bieganie, rower lub gimnastyka. Dla innych będzie to ogień w kominku, zaparzona melisa i dobra książka.  Dla jeszcze innego grona osób rozmowa z bliskimi jest tutaj „lekiem”. Słucham muzyki i tyle! Mi to zawsze pomaga. Rozluźnia i zapominam o tym co spędzało mi sen z powiek –  opowiada mi jeden ze znajomych.

Sposobów jest wiele. Każdy może wybrać ten, który będzie dla niego najlepszy. Jeśli czujesz się zestresowana /-y może jedna z tych propozycji okaże się dla ciebie rozwiązaniem:

1 - oddychanie brzuchem – jak najbardziej i jak najniżej wyciągamy brzuch jednocześnie wciągając klatkę piersiową. Przepona się opuszcza, a my wypuszczamy powietrze. Wdechy i wydechy powinny być spokojne.
2 -  biofeedback – to metoda treningowa, wymagająca zaangażowania. Terapeuta uczy nas jak radzić sobie ze stresem. Przynosi umiejętności i relaksację, wymaga jednak czasu i motywacji.
3 – zioła – np. rumian szlachetny, pokrzywa, miłorząb japoński, melisa, lawenda czy guarana. Nie jest to sposób na silne stany stresowe. Polecany dla osób, które często denerwują się lub są spięte.
4 -  czas spędzony z bliskimi – pomoc ze strony bliskich, rozmowa z nimi jest nieoceniona. Poczucie i świadomość, że nie jesteśmy sami z naszymi problemami pomaga nam nie ulegać silnym stresorom.
5-  spokojna muzyka – obecnie na rynku jest wiele stron internetowych z muzyką relaksacyjną. W każdym lepszym salonie muzycznym można zakupić płyty z muzyką łagodzącą nasze stany stresowe. Jest także Mozart, którego słuchanie pomaga nam skoncentrować się i zapanować nad stresem. Okazuje się, że muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale i nasz stres.
6 – relaksacja -  to stosowanie tzw. technik wyciszenia organizmu. Technik jest wiele, oscylują wokół wizualizacji przynoszących stan relaksu i koncentracji na oddechu. Dzięki temu nasze mięśnie stają się odprężone, umysł uwolniony od stresorów. Osiągamy harmonię. Stosowana przynajmniej dwa razy dziennie pomaga nam w walce ze stresem.
7 - głębokie oddychanie – jest to tzw. oddychanie przeponą. Siadamy wygodnie na krześle, jedną rękę kładziemy na brzuchu, a drugą na klatce piersiowej, robimy głęboki oddech, liczymy do pięciu, wstrzymujemy powietrze, następnie powoli i swobodnie wypuszczamy je przez usta.
8 - picie dużej ilości wody – wycisza emocje i oczyszcza nasz organizm.
9- aromatyczna kąpiel – odpowiednia atmosfera i zapachy wpływają kojąco na nasze zmysły i ciało. Osiągamy wewnętrzny spokój oraz harmonię ciała i duszy. Zamiast stresu czujemy odprężenie.
10 – masaż; szczególnie karku – dość rytmicznie i mocno ugniatamy kark. Na początku zataczamy małe, z czasem coraz większe kółeczka naszymi palcami. Taki masaż przyspiesza wydzielanie w naszym mózgu enzymów takich jak: endorfina, serotonina - wpływających na polepszenie samopoczucia.  
11 – psychoterapia – przy poważnych i ciągnących się w czasie sytuacjach stresowych potrzebna jest dogłębna analiza i właśnie psychoterapia. Powinna pomóc zmienić nam błędne przekonania oraz nieefektywny sposób działania – abyśmy mogli pozbyć się naszych poważnych problemów.
12 – psychiatria – nie powinniśmy unikać tej ewentualności jako środka w walce ze stresem o poważnym podłożu. Psychiatria po zbadaniu pomoże nam wyleczyć nasze zaburzenia psychiczne.
13 -  a może wystarczy po prostu pozytywne myślenie :)

Uczmy się panować nad własnym stresem!

Towarzyszy nam codziennie. Większy, dający się mocno we znaki i ten lekki, niemal niedostrzegalny. Naszym przodkom umożliwiał przeżycie. Analizując jego fenomen przez pryzmat wieków ewolucji gatunku ludzkiego, można by powiedzieć, że jest naszym uciążliwym, ale jednak przyjacielem. Jak go rozpoznać? Podniesione tętno, przyspieszony oddech, rozszerzone źrenice. Chodzi o stres, zwany również chorobą współczesnych czasów. W jaki sposób walczyć z nim skutecznie?
Wszystko zależy od tego z jakim stresem mamy do czynienia. Czy jest to codzienny, niezbyt silny ale przewlekły stres związany z naszą sytuacją np. pracą, rodziną, finansami, czy też mocny stres związany z jakimś dramatycznym wydarzeniem jak np. śmierć bliskiej osoby. Jeszcze czymś innym są drobne sytuacje, które nas denerwują ale w gruncie rzeczy są błahostkami, którym szybko można zaradzić jak cieknący kran czy zepsuta żarówka.
Pozbądź się źródła
Najlepszym sposobem na wyeliminowanie stresu jest zlikwidowanie się jego przyczyny. Zastanów się, których stresujących sytuacji można się łatwo, lub przy odrobinie wysiłku pozbyć. Czasami wystarczy naprawdę niewiele. Pamiętaj jednak, że mimo wszystko odrobina stresu jest nam do życia potrzebna, bo bez niej nie czulibyśmy się szczęśliwy. Optymalny poziom stresu jest dla każdego z nas inny.
Sport
Są oczywiście sytuacje od nas niezależne, kiedy nie mamy możliwości bezpośrednio wpłynąć na źródło stresu. Dobrym sposobem na odreagowanie i pozbycie się napięcia jest intensywna aktywność fizyczna. Im więcej pochłonie naszej energii tym lepiej dla nas. Najlepszym sprzymierzeńcem będzie piłka nożna, jazda na rowerze, bieganie, pływanie, boks ale i np. rąbanie drewna, które oczywiście trudno zaliczyć do sportów konwencjonalnych, jednak pochłania dużo wewnętrznie kumulowanej agresji.
Śmiej się na zdrowie
Śmiech okazuje się być doskonałym lekarstwem na wszystko. Każdy doskonale wie, co najłatwiej wywołuje u niego nieokiełznane salwy śmiechu. Dla niektórych będą to zabawne anegdoty lub kawały dla innych dobra komedia.
Cisza
Dobrym sposobem na pozbycie się stresu jest wyciszenie. Potrzebne jest do tego odpowiednie miejsce, oddalone od zgiełku i codziennych hałasów. Najlepiej łono natury: las, góry, plaża, ogród lub inne miejsce otoczone zielenią, bo ten kolor doskonale wpływa na skołatane nerwy. Spokojny spacer działa jak balsam. Ważny jest również wyregulowany oddech: głęboki, spokojny, miarowy.
Masaż
Najbardziej „zestresowanymi” częściami ciała człowieka są zazwyczaj kark, głowa oraz ramiona i to tym fragmentom trzeba poświęcić najwięcej uwagi. Czasami napięte są mięśnie całego ciała i dopiero po pewnym czasie, kiedy stres mija, czujemy się obolali, niczym po intensywnym wysiłku fizycznym. W takiej sytuacji masaż również pomaga.
Pomoc specjalisty
Są momenty w życiu, kiedy poradzenie sobie ze stresem przekracza nasze możliwości i wtedy warto zasięgnąć porady i pomocy specjalisty. Psycholog dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom jest w stanie doradzić lub uświadomić nam przyczynę stresu, jednak to my sami musimy się z nim uporać.


Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW